ЈУ Прифатен центар за баратели на азил, Визбегово - Скопје

За нас

Јавната установа за сместување на лица баратели на азил “Прифатен центар за баратели на азил”, Визбегово – Скопје, е детерминирана како установа чија цел и задача е да сместува и згрижува лица баратели на азил. Основната дејност на установата подразбира прифаќање, сместување, исхрана, културно-забавни и рекреативни активности, услуги на социјална работа и други услуги во согласност со минимум стандардите за прифаќање на барателите на азил, утврдени со меѓународни акти, ратификувани со Уставот на Република Македонија. ЈУ Прифатен центар за баратели на азил пуштен е во употреба 5.6.2008 година.

Капацитет

Сместувачкиот капацитет на прифатниот центар за баратели на азил е 150 легла и ги исполнува барањата во однос на здравствената состојба и човековото достоинство. Имено, прифатниот центар за баратели на азил влучува 3 објекти од кои едниот е управна зграда во која се сместени канцелариите на персоналот вработен во установата од страна на Министерството за труд и социјална политика, канцеларии на Министерството на внатрешни работи, канцеларија на УНХЦР, канцеларија на невладина организација ЈРС и Милосрдие, канцеларија на невладина организација Македонско здружение на млади правници, канцеларија на невладина организација Отворена порта, карантинска просторија во која се врши првичниот прием на барателите на азил, просторија за посета на барателите на азил, просторија за компјутери наменета за барателите на азил, кујна во која се дистрибуира храната за барателите на азил и амбуланта во која се дава примарна здравствена заштита на барателите на азил.

Останатите два објекта се наменети за сместување на барателите на азил. Едниот објект е со капацитет за сместување на 110 баратели на азил, во него се предвидени 4 простора за дневен престој и 26 спални соби, додека пак другиот објект е со капацитет на сместување на 40 баратели на азил, и во него се предвидени два простора за дневен престој и 10 спални соби. Прифатниот центар вклучува посебно сместување на семејни групи (вклучително и самохрани родители) со деца под 18годишна возраст и семејства во кои некои од децата се над 18 години, некои под 18 години возраст (начелото е семејните групи да не се одвојуваат); сместување на неженети мажи;сместување на немажени жени; сместување за хендикепирани лица;сместување за лица со пречки во менталниот развој и сместување за малолетници, во однос на здравствената заштитана барателите на азилво прифатниот центар изградена е амбулантаво која ординира доктор два пати во недлата и медицинска сестра која ординира три пати во неделата.

Баратели на азил

Од отварањето на ЈУ Прифатниот центар за баратели на азил до денес во центарот се згрижени вкупно 4000 баратели на азил, од кои најголемиот дел на баратели на азил се од Авганистан, Сирија, Палестина, Пакистан и Сомалија. Од почетокот на оваа година до 30.9.2014 згрижени се вкупно 900 баратели на азил од кои најголем дел се од Сирија, а потоа следуваат Авганистан, Пакистан, Еритреа и др.

Во моментов во ЈУ Прифатниот центар за баратели на азил згрижени се 46 баратели на азил од кои најголем број се од Сирија. Од згрижените баратели на азил 33 баратели се самци, три фамилии со осум малолетни деца и еден е малолетник без придружба на старател. Престојот на барателите на азил во центарот трае околу 3 месеци.

.

About Us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa.

Nulla consequat massa quis enim.
Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.
In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium.
Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi.
Aenean vulputate eleifend tellus.

 • Crafted with love

  Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim. Aliquam lorem ante, dapibus in.

 • Melodical by nature

  Donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus. Nullam quis ante. Etiam sit amet orci eget eros faucibus tincidunt.

 • Lightning Fast

  Donec sodales sagittis magna. Sed consequat, leo eget bibendum sodales, augue velit cursus nunc, quis gravida magna mi a libero.

 • Контакт

  Nullam quis ante. Etiam sit amet orci eget eros faucibus tincidunt. Donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus.

The ManCEOWikiTravel

In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus.

Anna VandanaCEOMedia Wiki

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.

Maxi MilliCEOMax Mobilcom

In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus.

Dr. DosistCEODoom Inc